Avril Ramona Lavigne (Belleville, Ontario, Kanada, 1984. szeptember 27.) Juno Award díjas és Grammy-jelölt kanadai pop-rock énekes és dalszerző.
Az első két albuma, a Let Go (2002) és az Under My Skin (2004) számos országban a toplistán szerepelt. A harmadik albuma a The Best Damn Thing 2007-ben jelent meg. Legújabb, immár negyedik albuma 2011. március 8-án jelent meg, Goodbye Lullaby címmel.
Bár vezetékneve francia eredetű, nevét rendszerint angolosan ejtik ki. A „la vigne” franciául azt jelenti, hogy a szőlő vagy a szőlőtőke. Keresztneve, Avril, április-t jelent franciául.
Lavigne, tízmillió eladott lemezével (2010) az egyik legsikeresebb előadó az Egyesült Államokban.
GYERMEKKORA.
Avril Ramona Lavigne a kanadai Belleville-ben született francia apától (John) és egy francia-ontariói anyától (Judy), átlagos családban.[2] Mindkét szülő katolikus, gyermeküket is római katolikusként nevelték. Édesapja az április hónap francia nevéről nevezte el.[3] Két testvére van, bátyja Mathhew és húga Michelle.[4] Avril zenei tehetségét kétéves korában fedezték fel, amikor – anyja elmondása alapján – Avril nélküle kezdett el énekelni a templomban.
1998-ban Lavigne megnyert egy versenyt, melynek díjaként a szintén kanadai Shania Twainnel énekelhetett együtt. Twain mellett lépett fel az ottawai koncerten, amely az első lépcsőfok volt zenei karrierjében.
Cliff Fabri, Avril első szakmai menedzsere fedezte fel őt, miközben countryzenét énekelt a Chapters könyvkereskedésben Ontarióban.[3] A Lennox Community Theatre egyik előadása alatt Avril feltűnt az egyik helyi énekesnek, Steve Meddnek, aki felkérte őt, hogy énekeljen az egyik számában, a Touch The Sky-ban, amely az 1999-es Quinte Spirit című albumán szerepel. Avril szintén énekelt a Temple Of Life és a Two Rivers című számokban a következő My Window To You című 2000-es albumán.[3]
ZENEI KARRIER.
2000 novemberében Ken Krongard leszerződtette,[5] majd meghívta Antonio „L.A” Reid-et, hogy meghallgassa a lány hangját a manhattani stúdióban.[3][6] A kiadó ragaszkodott hozzá, hogy Lavigne mások dalait énekelje, az énekesnő azonban maga akart dalokat írni. Végül a Let Go albumot a The Matrix nevű produkciós csapat segítségével hozták létre.[7]
A Let Go című album 2002. június 4-én jelent meg az Egyesült Államokban, ahol második helyezést ért el, míg Ausztráliában, Kanadában és az Egyesült Királyságban első helyezett lett a ranglistán. Ezzel Avril lett az első fiatal női szólista, aki az Egyesült Királyságban első helyezést ért el az albumával.[8]
2002 végére az album négyszeres platinalemez lett.[9] 2003 májusára az albumból több mint egymillió példány fogyott el Kanadában.[10] 2009-re összesen 16 millió példányban kelt el világszerte.[11] 2009-re az Egyesült Államokban már hatszoros platinalemez volt, több mint hatmillió eladott példánnyal.[12]
Négy szám vált híressé az albumról. A Complicated első helyezést ért el Ausztráliában és második helyezést az Egyesült Államokban. Avril rekordot ért el a Complicated című számával, a Contemporary Hit Radio listáján 11 hétig szerepelt első helyen, melyet eddig Natalie Imbruglia uralt Torn című számával szintén 11 hétig. Az Sk8er Boi bekerült az első 10-be az Egyesült Államokban[13] és Ausztráliában. Az I'm With You szintén az első 10-ben végzett az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban. A Losing Grip Tajvanon került be az első 10-be és Chilében az első 20-ba. Lavigne volt a második előadó a zenetörténelemben, akinek három kislemeze is első helyezést ért el a Billboard listáján.[14]
Avril elnyerte a legjobb új előadó címet 2002-ben az MTV Video Music Awards-on és négy Juno Awards díjat nyert 2003-ban a hat jelölésből. A World Music Award-on a legtöbb lemezt eladó kanadai énekes díját kapta és nyolc Grammy-díjra jelölték, többek között az év legjobb dalára és a legjobb előadói díjra.[15][16]
Avril Lavigne második albuma az Under My Skin 2004. május 25-én jelent meg az Egyesült Államokban. Első helyezést ért el számos országban,[17] többek között az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Japánban, Ausztráliában, Kanadában, Mexikóban, Argentínában, Spanyolországban, Írországban, Thaiföldön, Dél-Koreában és Hongkongban. Az Egyesült Államokban 380 000 példányt adtak el az első héten. Az albumon lévő legtöbb számot a kanadai énekes-dalszövegíróval, Chantal Kreviazukkal írta, bár néhány számot közösen írt Ben Moodyval, Butch Walkerrel és Evan Taubenfelddel.
A vezető dal, Don't Tell Me Argentínában és Mexikóban első helyezett lett a ranglistán, bekerült az első ötbe az Egyesült Királyságban és Kanadában, az első tízbe Ausztráliában és Brazíliában. A My Happy Ending című szám bekerült az első tízbe az Egyesült Királyságban, de a harmadik száma, a Nobody's Home nem került be az első negyvenbe. A negyedik szám az albumról, a He Wasn't 23. helyezést ért el az Egyesült Királyságban és 24.-et Ausztráliában. A Fall To Pieces mint kislemez csak az USA-ban jelent meg.[18]
Avril Lavigne két díjat nyert a World Music Awards-on 2004-ben, a világ legjobb pop/rock énekese és a világon legtöbb lemezt eladott kanadai énekes kategóriában. Öt jelölést kapott a Juno Award díjra 2005-ben, amelyből hármat nyert meg, a közönségdíjat, az év előadója és az év pop albuma kategória díját. Lavigne a Breakaway című számot Matthew Gerarddal közösen írta és Kelly Clarksonnal együtt vették fel a The Princess Diaries 2: Royal Engagement filmzenéjeként.[19] A Breakaway később megjelent Kelly második, Breakaway albumán mint első szám, és videoklip is készült belőle.
Lavigne 21 várost érintő lemezturnéba kezdett az Egyesült Államokban és Kanadában, amely 2004. március 4-én kezdődött a Minnesota állambeli Minneapolis-ban. Az összes fellépésen élőben adott elő számokat az új albumáról, melyet gitárosa, Evan Taubenfeld kísért. A koncert helyszínét a városokban csak a fellépés előtt 48 órával jelentették be. A turné anyaga válogatásban megjelent Avril Live Acoustic EP Single című albumán.
Hamarosan világ körüli turnéra is indult, a Bonez Tour 144 fellépést foglalt magában, köztük Budapestet is. A turné anyaga szintén megjelent DVD-n Live at Budokan: Bonez Tour néven.
Avril harmadik albumát, a The Best Damn Thing-et Dr. Luke (Kelly Clarkson, Pink, Lady Sovereign és Daughtry), a férje, Deryck Whibley (Sum 41), Rob Cavallo (Green Day, Goo Goo Dolls, My Chemical Romance, Jewel), Butch Walker és Avril készítette. Travis Barker (Box Car Racer, blink-182, +44) is dobol Avril új albumán.
A Girlfriend című szám hét egyéb nyelven is elérhető, az egyetlen különbség az angol változattól az, hogy a refrént lefordították spanyolra, portugálra, mandarinra, japánra, olaszra, németre és franciára.[20] A When You're Gone hetekig volt a Viva Chart Show Top 10 dalai között, ám az első helyet nem sikerült elérnie. A harmadik száma, a Hot azonban két hétig is az élen állt. 2007-ben a Word Music Awardson, Németországban elnyerte a legjobb előadónak járó díjat, a Girlfriendet pedig a legjobb slágerének nyilvánították. A The Best Damn Thing c.albumról a negyedik videoklip a lemez címadó dalához készült, a dalban a Blink-182-ből ismert Travis Barker dobol.
A Best Damn turné keretében Avril Magyarországon is fellépett, 2008. július 7-én, 20 órakor a Petőfi Csarnokban, azonban az esőzés miatt csak hét számot adott elő.
Avril negyedik albumát eredetileg 2008 végén akarta elkészíteni. Azonban ez nem ment olyan könnyen. A punk-rock énekesnő negyedik lemezét egyedül kellett megírnia, így az album sokat váratott magára. Avril azonban bejelentette, habár negyedik nagylemeze késlekedik, akár két albumra is ráférne az a sok szám, mely most a negyediken rajta lesz. A "Goodbye Lullaby 2011. március. 8-án debütál, Avril karrierjében pedig ez lesz a negyedik. Az énekesnő az elmúlt két évben csak ezen dolgozott, Újév éjszakáján pedig bemutatják az első dalt is, “What The Hell” címmel. Avril olyan neves szakmabeliekkel dolgozott együtt, mint Deryck Whibley, Evan Taubenfeld és Butch Walker. A hangzás sokkal erőteljesebb lesz. Az első dalt Max Martin slágergyáros rendezte. Az eddig közzétett dalok címei a következőek: Stop Standing There, Smile, Push, Wish You Were Here, Remember When, 4 Real és a Goodbye. A Darlin‘ című dal is felkerült a korongra, ezt Avril még 14 éves korában írta.[21]
Avril szerepel az Over the Hedge című filmben, mint Heather hangja. Szintén szerepel Richard Gere filmjében, a The Flock-ban és a Fast Food Nation-ben. Avril írt egy dalt Dr. Lukekal az Eragon című filmhez, melynek címe Keep Holding On. A dal a The Best Damn Thing albumon is hallható. Avril egyik dala az Alice Csodaországban című filmben is hallható.
Lavigne 2008-ban piacra dobta a saját divatmárkáját az Abbey Dawnt.[22][23] A kollekciót Avril a gyerekkori becenevéről nevezte el.[22][23] A márka fő motívumai a halálfejek, a csillagok, és a szívecskék.[24] A ruhákat csak Amerikában, a Kohl's nevű áruházban lehet kapni, de két hónapig volt egy márkabolt Tokióban is. Az Abbey Dawn nem csak ruhákat, de kiegészítőket is kínál, például karórákat.
Avril Lavigne az Abbey Dawn-tól függetlenül kiadta első parfümjét, a Black Star-t, amely 2009 júniusában került az USA-beli boltok polcaira, de Európában is kapható.[25]
MAGÁNÉLETE.
2006. július 15-én Avril Lavigne feleségül ment a Sum 41 nevű punkegyüttes énekeséhez, Deryck Whibleyhez.[26] 2004-ben kezdtek randevúzni, majd 2005. június 27-én jegyezték el egymást. Whibley Velencében kérte meg Lavigne kezét.[27] Lavigne saját elmondása szerint goth stílusú esküvőt akart, ám később meggondolta magát és engedett gyerekkori álmainak a tradícionális esküvőt illetően.[28]
2009. szeptember 17-én jelentették be, hogy különválnak. [29] Lavigne 2009. október 9-én adta be a válási papírokat.[30] Ezután Brody Jennerrel egy pár lettek, és sokan úgy értesültek, Brody meg is kérte a punkhercegnő kezét. Ez alkalomból mindketten tetoválást csináltattak.
A ZENEKAR.